Pita z marmelado

tjas  

član od: 15.4.2003

sporočila: 2437

tema odprta - 1. mar 2005 23:30 | ogledi: 7.635 | odgovori: 21

Pomoč prosim!

Da bi porabila OGROMNE() količine marmelade, ki jo imam doma in je nihče ne je, sem hotela narediti pito z marmelado. V eni stari Lisi v mojem "arhivu" je tudi bil recept za prav tako pito, pa je ta Lisa skrivnostno izginila in zdej ne vem, kako bi se te pite lotila.

Ali ima katera/kateri kak recept, predlog, izkušnjo. Pite sem delala že vseh vrst, ampak za tole z marmelado vseeno nisem čisto ziher. Predvsem ali naj dam čisto marmelado, ali naj ji še kaj dodam, naj jo nadevam na še surovo testo ali na napol pečeno,.....

V glavnem, prosim za nasvete.

Dobrodošel pa bo tudi kateri koli drugi recept za pecivo, v katerem lahko porabim marmelado. Nočem se matrat s piškoti, ker nimam časa za tako fino delo, ampak nekaj, kar lahko zmešam, umešam, vtepem, vlijem, zvijem, namažem,..... in spečem!

Hvala in pozdrav,

Tjas

Temo je spremenil(a) tjas dne 01. mar 2005 23:31:09

mimika  

član od: 7.1.2002

sporočila: 2107

2. mar 2005 7:12

V bazi so lešnikovi trikotniki in londonske rezine, kjer testo premažeš z marmelado in potem še z lešnikovim (ali kokosovim) nadevom. Na koncu razrežeš.

akurin  

član od: 11.4.2003

sporočila: 153

2. mar 2005 7:34

Lahko narediš rolado z marmelado. Lp anita

buruolan  

član od: 24.8.2002

sporočila: 66

2. mar 2005 8:41

tudi mi imamo doma ogromne kolicine marmelade vseh vrst, ki se jih nihce ne dotakne. Zato zudi mene zanima v katerih receptih je mozno porabiti vecjo kolicino marmelade. hvala in lp

tjas  

član od: 15.4.2003

sporočila: 2437

2. mar 2005 9:14

Heh, buruolan spraševala sem po receptu za marmeladno pecivo, na koncu sem pa enega bajnega najdla kar v familji!Gre za recept moje tete Mimi za kokosovo pecivo. Gre pa takole: testo: 32 dag masla 4 rumenjaki 16 dag sladkorja 48 dag moke zgneteš krhko testo nadev: 6 velikih žlic goste marmelade sok 2 limon 4 žlice kisle smetane 32 dag kokosove moke 32 dag sladkorja v prahu 4 beljaki cimet in vanilin sladkor Sok od limon zmešaš z marmelado in jo namažeš na še ne pečeno testo. Beljake stepeš v sneg, vanj vmešaš sladkor, cimet, kokosovo moko vanilin in kislo smetano ter na lahko nadevaš čez marmelado. Pečeš cca. 30 minut pri 180 - 200 stopinjah. Ko se ohladi je primerno za rezanje. Je slastno, predvsem pa za vsako rundo porabiš kar veliko količino marmelade. Aja, zadeva gre v večji globok pečak (recimo kastrolo 32x25). Tjas

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

2. mar 2005 9:16

Ne vem, če je to ta pita iz Lise, takrat je še nisem poznala, je pa vsekakor pita in z marmelado: Linška pita: gre nekako takole: narediš krhko testo, ga 3/4 razvaljaš v krog, malo večji od tvoje posode in ga položiš vanjo (prej jo seveda namažeš). Čez zelooo na debelo namažeš marmelado, potem pa iz ostanka testa narediš svaljke (debelin emojega - se pravi malega prsta:), ki jih polagaš najprej vzporedno enega zraven drugega, vmes pa naj bo kak cm prostora, potem pa še prečno na to, da dobiš mrežo. Daš pečt, pa je. Lahko seveda namesto samo marmelade daš tudi še kako sadje ali kako kremo čez marmelado, je pa dobro tudi samo z marmelado, samo je daj res veliko (pa saj to ti je všeč, a ne?;), ker se med peko seveda skrči oz. izpari voda in je je potem hitro premalo in bo suho. Zraven lahko daš stepeno smetano ali kaj podobnega. Veri

tjas  

član od: 15.4.2003

sporočila: 2437

2. mar 2005 9:25

E, to Veri!!!! Linška pita je bila tista v Lisi. Hvala, mislim, da bodo moji sodelavci naslednje tedne jedli veliko peciva, da se jaz rešim vse te marmelade. Hehe, lep pozdrav, Tjas

rebecca  

član od: 19.3.2002

sporočila: 2739

2. mar 2005 10:15

Kaj pa buhtlji?? Ali pa Kustrava Kata - recept v bazi? LP, R.

Veri  

član od: 21.10.2004

sporočila: 4272

2. mar 2005 10:21

Aja, še to: linško pito lahko narediš v okroglem ali podolgovatem modelu - v zadnjem primeru jo rtežeš na pravokotničke, v prvem pa kot torto (ker so nekoč dekleta hotela info o pekačih). Če jo narediš v pekaču, ki pride s pečico, boš porabila vsaj 1 kozarček marmelade, če ne več:) - seveda moraš potem naredti primerno več testa:) Če pa sodelavi ne bojo mogli več, bomo pa kulinriki prišli na pomoč:) Veri

jade  

član od: 11.11.2004

sporočila: 6303

2. mar 2005 13:33

Linška torta: 150 g sladkorja 200 g mletih mandljev, orehov ali lešnikov (lahko mešano ali samo orehe ali samo mandlje...) 250 g moke pol pecilnega praška 1 žličko vanilijevega extrakta (ali 1 vanilijev sladkor) 3 jajca 3 žlice ruma 250 g masla 350 g marmelade po želji Iz vseh sestavin razen marmelade naredimo testo, če se prijemlje na površino dodamo še malo moke, da dobimo gladko testo (če je presuho dodamo malo mleka, kisle smetane...). Testo zavijemo v folijo in damo za 1 uro v hladilnik. 2/3 testa razvaljamo v krog in obložimo pomaščen in pomokan model za pite (z dvignjenim robom) ali v tortni model, ali model kakšne druge oblike glede na količino test. Testo mora pokriti dno in ob robu mora biti dvignjeno približno 2-3 cm. Čez testo namažemo marmelado ali džem. Drugo tretjino testa razvaljamo in izrežemo trakove, ter po vrhu oblikujemo mrežo (kar pa ni nujno jaz, če nimam časa testo tanko razvaljam v krog in pokrijem testo, v tem primeru, ga je potrebno na parih mestih prebosti, da se ne naredijo mehurčki). Testo premažemo z rumenjakom in pečemo pri 175 stopinjah približno 50 minut (odvisno od pečice, malo preverimo, če je pečeno pa je). Pečeno torto ohladimo, rob ali pa celo zgornjo površino (v primeru, da nismo delali mreže) na tanko premažemo s segreto marmelado in posujemo s sesekljanimi (mandlji, orehi, lešniki). Torta mora biti zlato rumene barve, pazite, da je ne spečete preveč. Lahko narediš biskvit v modelu za pite (jaz ga dela po podobnem receptu, kot je svetli ali temni biskvit od g. Veri v bazi), namažeš s toplo marmelado, ki ji primešaš malo soka in ruma, obložiš s sadjem iz kompota in preliješ s prelivom za torte. Sadni muffini: 250 g moke 150 g mletih orehov 1 pecilni prašek 160 g sladkorja 1 žličko vanilijevega extrakta 3 jajca 120 g stopljenega masla 2 dcl mleka marmelada ali džem Penasto stepemo jajca s sladkorjem, dodamo maslo, mleko, vanilijev extrakt, mlete orehe in moko s pecilnim. Potrebujemo pekač za muffine, v vsako vdolbino damo 1 papirnato košarico za muffinov (ali pa smo namastimo in potresemo z moko, če modela nimamo damo 2 košarici 1 v drugo in v navaden pekač iz štedilnika, ne bojo pa muffini lepo okrogli). Košarice do 1/3 napolnimo s testom in pečemo pri 180 stopinjah 2-3 minutke, samo toliko, da ko bomo dali na vrh marmelado ta ne bo šla na dno. Vzamemo iz pečice in damo na vsak muffin 1 žlico marmelade ali džema in na vrh damo še malo testa toliko, da je marmelada prekrita, pa ne čisto do vrha, ker narastejo. Spečemo do konca in ohladimo. Če nimamo časa za muffine testo naredimo enako. Ga polovico zlijemo v pomaščen in pomokan prkeč ali tortni model malo spečemo, na vrh damo marmelado, prelijemo s preostalim testom in spečemo do konca. Potresemo s slakorjem, prelijemo s čokolado. Pri obeh variantah lahko damo v testo še 100 g stopljene bele ali temne čokolade. Kot je že napisala akurin narediš rolado z marmelado. Jaz jo delam takole: Za pekač iz štedilnika: 5 jajc 5 žlic moke 5 žlic tople vode 5 žlic sladkorja pol pecilnega praška Iz beljakov stepemo trd sneg. Rumenjake penasto umešamo s sladkorjem, da masa naraste in postane skoraj bela. Dodamo vodo, nato previdno moko s pecilnim, na koncu ročno umešamo še sneg. Pečemo na peki papirju v pekaču iz štedilnika. Ko je pečeno damo spapirjem vred na krpo in vse skupaj zvijemo na rahlo v rolado. Ohlajeno razvijemo, namažemo z mešanico mlačne marmelade, kakšnega soka in ruma iz zvijemo (tokrat brez papirja in krpe) v trdno rolado. Celo rolado zavijemo v folijo in ohladimo (najbolje čez noč). Posujemo s slakodkorjem in režemo 3 cm debelo. Lahko narediš še čokoladno kremo: 250 ml sladke smetane in 200 g jedilne čokolade stopiš in daš čez noč v hladilnik, drug dan stepeš, dodaš 100 g maskarponeja (lahko tudi brez) in gladko razmešaš (z mikserjem), to namažeš na marmelado naprej pa je postopek enak. Upam, da ti bo kaj pomagalo. jade

tjas  

član od: 15.4.2003

sporočila: 2437

2. mar 2005 13:45

Uuuu, Jade, pravi zaklad idej si! Hvala. Lp, Tjas

Kulinarična Slovenija ne odgovarja za vsebino foruma! Vse napisano je odgovornost piscev besedil.

Za pošiljanje sporočila v forum, morate biti vpisani v KulSlo. Kliknite na VPIS! Če ste že vpisani in niste prijavljeni se prijavite.


Forumi (vroče teme)

Kaj jutri za kosilo?johana
malo za hecsijasaja
MOJ vrtrdkapica
Kaj danes za zajtrkjohana
Ločevanje živil 90. dni - 5. deldočka

Video recepti